sprzątanie Jawora - worki na śmieciTen tydzień obfituje w różne okazje przypominające nam jak ważne jest dbanie o najbliższe środowisko i życie w duchu zrównoważonego rozwoju:

⇐10 maja obchodziliśmy Dzień Pracownika Gospodarki Komunalnej,
⇐11 maja to Dzień bez śmiecenia,
⇐dzisiaj zaś świętujemy Dzień Niezapominajki.

Dlatego zapominalskim przypominamy o niewyrzucaniu żadnych „drobnych odpadków” w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Wszyscy przecież jesteśmy odpowiedzialni za stan otaczającej nas przyrody. Chętnie również korzystamy z zielonej infrastruktury turystycznej 🏞tj. szlaków pieszych i rowerowych, wałów rzecznych, polan czy wzgórz.

Niestety jak pokazuje praktyka „zapominalskich” nie brakuje i stan czystości naszych obszarów zielonych pozostawia wiele do życzenia. Na szczęście zawsze znajdą się społecznicy, którym na sercu leży dobro wspólne i zadbana przestrzeń publiczna.

Dotarły do nas wieści o oddolnej inicjatywie porządkowej na terenie Jawora. Dzisiaj w godzinach południowych odbyła się akcja zbierania nieczystości wzdłuż ważnych dla miasta i powiatu turystycznych ciągów pieszych i rowerowych, szczególnie w pobliży Nysy Szalonej. Zdjęcia opublikowane na profilach aktywistów pokazują, że czasu nie marnowali i mieli pełne ręce roboty. Bardzo dziękujemy uczestnikom PosprzątajMY Jawor za obywatelską postawę. Mamy nadzieję, że akcja będzie ponawiana i jak najwięcej mieszkańców zechce przyłączyć się do niej. Zachęcamy do wzięcia udziału w różnych happeningach lub w innych akcjach sprzątania środowiska.

Będąc „eko” nie zapomnijmy korzystać z środków transportu wspierających ten nurt. Tam gdzie możemy wybierzmy się pieszo, na rolkach, skorzystajmy z hulajnogi🛴 lub roweru🚲, przejedźmy się komunikacją miejską🚍. Nie posiadasz roweru Schronisko Młodzieżowe w Jaworze chętnie ci go wypożyczy 🙂

Jedziesz na wycieczkę do lasu, w góry, nad rzekę, nad jezioro czy w jakiekolwiek inne wspólne miejsce – zabierz swoje śmieci ze sobą!