Bazaltowa Góra – byłaś/eś już TU?

Miłośnikom dziedzictwa kulturowo-historycznego Jawor ma wiele do zaoferowania jak np. Kościół Pokoju, Kościół św. Marcina, kamienice rynkowe, Muzeum Regionalne. Ale równie piękne i zachwycające jest jego przyrodnicze otoczenie. Chcąc odpocząć od zgiełku i napawać się pięknem przyrody zapraszamy do zwiedzenia np. okolic Paszowic, gdzie znajduje się Wieża widokowa na Bazaltowej Górze.

Prowadzi do niej czerwony szlak, który biegnie od Złotoryi, poprzez Stanisławów, Bogaczów nieopodal Męcinki, Myślibórz, Paszowice, Kłonice, Groblę, Kwietniki oraz Świny do Bolkowa. Można powiedzieć, że to szlak punktów widokowych.

Góra Bazaltowa to wzniesienie o wysokości 368 m n.p.m. znajdujące się na Pogórzu Kaczawskim w Parku Krajobrazowym „Chełmy” nieopodal Paszowic. Jest to powulkaniczne wzniesienie, które kilkanaście milionów lat temu wypełniało krater trzeciorzędowego wulkanu tarczowego.
Na szczycie Góry znajduje się wieża widokowa, która zbudowana została w 1906 r. na rzucie koła z kamienia bazaltowego. Obramienia okienne i drzwiowe, wykonane są z cegły klinkierowej. Dolne kondygnacje od tarasu widokowego oddziela kamienny gzyms, wsparty na kamiennych kroksztynach. Wnętrze wieży w całości wypełnione krętymi, granitowymi schodami, na jednym ze stopni widnieje data 1906. Z tego miejsca można zobaczyć Równinę Chojnowską, Wzgórza Strzegomskie, Góry Sowie i Kamienne.

Pięknych widoków nam nie brakuje, a czas spędzony na maszerowaniu i obcowaniu z przyrodą odwdzięczy nam się dobrym samopoczuciem i z pewnością poprawi stan ducha.

Serdecznie zapraszamy do rezerwacji miejsc noclegowych, osób prywatnych jak i grup zorganizowanych. W naszym Schronisku Młodzieżowym w Jaworze znajdzie się miejsce także dla rodzin z dziećmi oraz ich pupili, które chętnie uczestniczą w pieszych wycieczkach.

Więcej na temat Bazaltowej Góry znajdą Państwo na stronie: https://www.gorykaczawskie.pl/wieza-na-bazaltowej-gorze/

Do zobaczenia na szlaku.

Zdjęcia: źródło własne oraz https://www.gorykaczawskie.pl