Czas pieszych wędrówek

Zaczyna się czas pieszych wędrówek, spacerów i zwiedzania pięknych zakątków.
Okolice naszego miasta mają do zaproponowania wiele tras widokowych i szlaków turystycznych, które w okresie wiosenno-letnim zasługują na uwagę turystów. Najbliżej naszego miasta znajduje się Wąwóz Myśliborski, do którego prowadzi ścieżka piesz-rowerowa, a dalej już tylko leśne szlaki i natura w czystej postaci, cisza, spokój, leśne strumyki i odgłosy przyrody. Co jest niezbędne do wędrówki? To zależy, bo na dobrą sprawę to… nic, ale pamiętajmy o rzeczach które warto zabrać ze sobą na szlak czy w góry.

CO MUSISZ ZABRAĆ, IDĄC W GÓRY:

COŚ DO JEDZENIA
Jeżeli wybierasz się jednodniową wędrówkę, to śmierć z głodu raczej ci nie grozi. Mimo wszystko kiepsko maszeruje się z pustym brzuchem i wypada zabrać coś, co nie tylko dostarczy energii. Co konkretnie? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi i każdy będzie sugerował coś innego. Jeżeli nie biegasz po szlakach, nie dokonujesz żadnych ekstremalnych przejść, to po prostu weź coś, co lubisz. Niezależnie od tego, czy to pasztet, konserwa, kabanosy czy drożdżówka. Niektórzy preferują słodycze, bo te są prostym i szybkim źródłem kalorii. Pamiętaj może tylko, że część pokarmów kiepsko znosi osiem godzin w upale. W na naszym Pogórzu Kaczawskim spala się naprawdę masę kalorii.

COŚ DO PICIA
To zdecydowanie najważniejsza rzecz i równocześnie najczęściej lekceważona. Nie ma absolutnie żadnego znaczenia, że idziesz tylko „kawałeczek”. Woda jest pierwszym, o czym powinieneś pomyśleć ruszając na szlak. Nasz organizm potrzebuje energii, zwłaszcza przy poruszaniu nogami. Odwodniony po prostu nie pójdziesz dalej — pojawi się zniechęcenie, apatia i słabość.

PLECAK
Nada się jakikolwiek. Na początek wystarczy ten zwykły, jaki pewnie masz w domu. Byle dało się upchnąć do niego wodę, jedzenie i polar. Potem będą bolały cię ramiona, zwłaszcza po długich przejściach, ale będziesz zadowolony, bo przecież wreszcie byłeś na pogórzu! Jak ci się spodoba, to poszukaj modelu z dobrym systemem nośnym i pasem biodrowymi. Różnica jest kolosalna.

BUTY
Jakie buty zabrać w góry? To zależy. Musisz odpowiedzieć sobie na parę pytań: gdzie zamierzasz wędrować, jak często, po jakich szlakach, w jakiej pogodzie, no i porze roku. W niektórych przypadkach prawdopodobnie wystarczą jakieś adidasy z grubszą podeszwą. Musisz mieć jednak świadomość, że stopy po czasie zaczną czuć każdy kamień, że podgórskie szlaki bywają błotniste, a wiosną i jesienią nierzadko i oblodzone. Dlatego nie jest to optymalny wybór, ale na niewymagającą wycieczkę pewnie wystarczy.

COŚ, W CZYM BĘDZIE CI CIEPŁO
Polar, sweter, bluza lub cokolwiek innego. Do znudzenia powtarza się, że pogoda szczególnie w górach jest zmienna. Po wyjściu na szlak świeci słońce i jest upalnie? Nie oznacza to absolutnie nic. Na szczycie może bowiem wiać przeraźliwie zimny wiatr. Ewentualnie nim dojdziesz na miejsce pogoda się załamie i będziesz dygotał gdzieś pod drzewem. Nie rób sobie tego i wpakuj do plecaka coś cieplejszego.

TELEFON
Naładowany. Po prostu. Oczywiście w większości przypadków będzie ci służył do pstrykania zdjęć, ale na wszelki wypadek zapisz sobie numery alarmowe – szczególnie gdy wybierasz się na wyższe wzniesienia w polsko-czeskim regionie. GOPR i TOPR (601 100 300 lub 985). Nawet jeśli tobie nie zdarzy się nigdy wypadek, to może będziesz w stanie pomóc komuś innemu.

ODZIEŻ
Jeżeli dopiero zaczynasz wędrówki, to z szafy wyciągnij koszulkę i spodnie. Gotowe. Natomiast jeżeli to całe chodzenie po górach ci się spodoba, to kup spodnie trekkingowe, a bawełnianą koszulkę zamień na termoaktywną. Komfort wędrowania na pewno się wtedy poprawi, nie mówiąc już o tym, że taka odzież zdecydowanie lepiej radzi sobie z wilgocią, np. drobną mżawką. W okresach niestabilnej pogody, a także wiosną i jesienią, zabierz ze sobą kurtkę. Coś chroniącego przed wiatrem, np. softshell, pod którym znaleźć powinna się warstwa grzejąca, np. polar. No i jeśli prognozy nie zachwycają, to wrzuć do plecaka choćby najtańszą pelerynę przeciwdeszczową.

APTECZKA
Brzmi poważnie, ale różnie w życiu bywa. Wszelkiego rodzaju otarcia można od razu zdezynfekować, bandaż elastyczny przyda się do usztywnienia nadwyrężonych stawów, a plastry zawsze warto mieć. Jeszcze coś przeciwbólowego oraz lek na biegunkę. Bo wiecie, w górach i na pogórzu trudno o komfortową łazienkę.

MAPA GÓR I POGÓRZA KACZAWSKIEGO.
W zasadzie wybór wydawnictwa sprowadza się do osobistych preferencji. Najważniejsze, żeby umieć ją czytać i mieć ją pod ręką, zwłaszcza że to koszt kilkunastu złotych. Jeżeli chcesz, wybierz laminowaną — będzie trwalsza. Oczywiście można sięgnąć po różne aplikacje ze szlakami, ale traktować to jako uzupełnienie klasycznej, papierowej mapy. Papier bywa zawodny, ale bateria w telefonie bardziej.

Serdecznie Zapraszamy do rezerwacji miejsc noclegowych w Schronisku Młodzieżowych w Jaworze przy ul. Starojaworskiej 7 (63 miejsca noclegowe w pokojach 1-2-3 osobowych).

☎️Tel: (76) 870 88 86 lub 505 627 150
e-mail: schroniskojawor@gmail.com