Czeskie odwiedziny

Ostatnio informowaliśmy na naszej stronie o gościach z Poznania i Sosnowca, którzy zjechali się na turniej żeńskiej siatkówki i korzystali z naszych usług. A tu już kolejna grupa spoza naszego regionu, która dotarła do Jawora i oprócz korzystania z usług noclegowych, zamówiła także możliwość korzystania z naszej oferty rowerowej.

Kim są nasi goście?

To polscy i czescy uczniowie, którzy przyjechali do nas w ramach projektu ”Razem na rowerach”.

A czego konkretnie dotyczy ten projekt? Już wyjaśniamy:


Gmina Paszowice od 10 lat współpracuje z czeską gminą Rapotin, realizując wiele wspólnych projektów. W ramach kolejnego z nich pn. „Świętujemy dziesięcioletnią współpracę Gmin Paszowice i Rapotin” w dniach 18 – 20 września br. zorganizowano spotkanie integracyjne tych dwóch środowisk. Głównym punktem programu był polsko – czeski rajd rowerowy po najbardziej urokliwych zakątkach gminy Paszowice. Wzięli w nim udział uczniowie najstarszych klas szkół podstawowych w Paszowicach, Pogwizdowie i Wiadrowie wraz ze swoimi rówieśnikami z Rapotina. Na metę rajdu wybrano Siedmicką Polanę, gdzie przeprowadzono polsko – czeskie gry i konkurencje sportowo – rekreacyjne.

W programie trzydniowego pobytu czeskich gości są też warsztaty zdobienia Eko – toreb oraz zwiedzanie zabytków Jawora.

Rajd rowerowy to ostatnie ze wspólnych działań w ramach projektu, który rozpoczął się w 2019 roku wizytą czeskich partnerów na Święcie Pierogów. Z kolei polscy uczestnicy – reprezentanci trzech gminnych szkół – przebywali w Rapotinie dwukrotnie: raz na spotkaniu integracyjnym „Razem na sportowo” oraz na pięciodniowym obozie narciarskim „Razem na nartach”.

Projekt „Świętujemy dziesięcioletnią współpracę gmin Paszowice i Rapotín” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.