JAWOR. Sokół pustułka trafił na rehabilitację.

Nazwa własna jednostki tj. Schronisko Młodzieżowe zobowiązuje do tego aby udzielać schronienia i pomocy wszystkim potrzebującym. Tym razem „schronienia” potrzebował Sokół Pustułka, który ranny, ze złamanym skrzydłem (najprawdopodobniej podczas zderzenia z pojazdem lub nieudanym lotem za swoją ofiarą), nie mógł wznieść się w powietrze.

Aby udzielić pomocy zwierzęciu zgodnie z otrzymanymi instrukcjami ze służb zajmujących się tymi tematami, najpierw kadra Schroniska musiała je złapać, gdyż niestety przebywając na ziemi w sytuacji gdy nie mogłoby się bronić, najprawdopodobniej szybko padłoby ofiarą jakiegoś innego drapieżnika np. kota. Cała operacja zakończyła się sukcesem. Ptak został przewieziony do Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych SALAMANDRA w Myśliborzu, gdzie uzyskał fachową pomoc i najprawdopodobniej spędzi tam ok. 1,5 miesiąca, aż złamanie się nie zagoi, a zwierzę odzyska siły.

Wydarzenie tego dnia zbiegło się z nakręcanym obecnie materiałem filmowym dotyczącym wznowienia usług noclegowych w naszym Schronisku, tak więc dzięki temu mamy miłą pamiątkę i dowód, że pomagać możemy w każdej chwili oraz w najróżniejszych okolicznościach.
Przy okazji pragniemy podziękować redaktorowi TV Regionalnej Danielowi Śmiłowskiemu za pomoc w bezpiecznym złapaniu i transporcie rannego ptaka w miejsce, gdzie otoczone zostanie fachową opieką.