Pałac Prittwitzów

Ostatnio pisaliśmy na naszej stronie o Zamku Piastowskim w Jaworze. Dzisiaj chcielibyśmy się skoncentrować na przepięknym Pałacu w Myśliborzu znanym również jako Pałac Prittwitzów.

Pałac ten budowano w latach 1859-1861 dla Friedricha von Prittwitz, który był królewskim szambelanem, członkiem Izby Posłów oraz rycerzem Zakonu Joannitów. Za projekt odpowiadał Carl Wolf, a nad pracami czuwał budowniczy z Brunszwiku-Oppermann.

Budowla w stylu angielskiego neogotyku przypominająca mały zamek posiada dwie kondygnacje, dwie wieże i tarasy. Uwagę przykuwa umieszczony na jednej ze ścian herb rodziny von Prittwitz oraz data powstania pałacu. Obiekt posiadał dobudowaną oranżerię połączoną z salonem szklaną ścianą. Wokół obiektu powstał park w stylu angielskim, który otoczono murem i żeliwnym ogrodzeniem.

W 1937 r. kolejną właścicielką rezydencji została Doris de Roche – żona prezydenta Katowic Antoniego Zimmermana.
Po II wojnie światowej pałac nie był użytkowany i popadał w coraz większą ruinę. W listopadzie 1997 r. od AWRSP kupił go prywatny inwestor. W ciągu kilku lat ruiny pałacu posiadające praktycznie tylko ściany zewnętrzne ponownie odzyskały funkcję użytkową i dawny blask. W szybkim tempie odzyskuje go też otoczenie pałacu.

————–
▶️ Przy okazji zapraszamy do skorzystania z naszej bogatej oferty noclegowej, która jest idealną bazą podczas zwiedzania Jawora i okolic. Cennik obejmuje specjalne zniżki dla grup szkolnych – 40 zł/os.
Atrakcyjne ceny dostępne są również dla osób indywidualnych
Zapraszamy do kontaktu.

—————-
?Schronisko Młodzieżowe w Jaworze
ul. Starojaworska 7, 59-400 Jawor
tel. (76) 870 88 86
e-mail: schroniskojawor@gmail.com

Zdjęcia:
sokoliszak