Turystyka

Ziemia Jaworska jest pełna niezwykłych miejsc wartych odwiedzenia. Wizyta w naszym regionie na pewno zadowoli wytrawnego konesera smaczków turystycznych.

W mieście znajdą Państwo zabytki architektury świeckiej takie jak średniowieczny kompleks fortyfikacji miejskich z Basztą Strzegomską oraz Zamek Piastowski, a także rynek miasta z centralnie posadowionym ratuszem, słynącym z widowiskowych witraży w sali rajców, oraz okalającymi go kamieniczkami. Urody miejsca dopełniają perły architektury sakralnej: gotycki kościół św. Marcina, poklasztorny zespół oo. benedyktynów, klasztor i kościół franciszkanek oraz kaplica św. Wojciecha. Wszystkie te niezwykłości znajdują się w bardzo bliskim sąsiedztwie centralnie usytuowanego rynku. Wizytówką miasta i najcenniejszym zabytkiem okolicy jest natomiast niespotykany na szerszą skalę reformacyjny Kościół Pokoju, będący zabytkiem klasy 0 wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wyjeżdżając w teren od razu dostrzeżecie urokliwości Pogórza Kaczawskiego, pięknej krainy stojącej u podnóża Sudet. Wyruszając w kierunku zachodnim oraz południowo-zachodnim przywita Was Park Krajobrazowy „Chełmy”, dom unikatowych okazów flory – języcznika zwyczajnego, oraz fauny – salamandry plamistej i muflona. Zaledwie 5 kilometrów od Jawora spotkacie przejawy intensywnej działalności sejsmicznej naszej planety sprzed milionów lat: Rataj czy Bazaltowa Góra, to tylko pierwsze przystanki na długim powulkanicznym szlaku.

Bardzo dużych wrażeń zapewnia turystom odwiedzenie Muchowa i okolic. Dzięki ścieżce dydaktycznej, można w łatwy i przyjemny sposób poznać historię, kulturę i osobliwości przyrody Ziemi Jaworskiej. Wynikiem działalności człowieka jest Pałac Myśliwski w Muchowie, piękny obiekt z początków XX wieku, który został zaadaptowany na potrzeby miejscowego ruchu turystycznego i zaopatrzony w bazę noclegową. Z drugiej strony bez wysiłku dostrzec można tutaj okoliczne cuda natury. W sercu Krainy Wygasłych Wulkanów, gdzie kilkanaście milionów lat temu wylewała się z wnętrza ziemi lawa, a z kominów wulkanicznych buchał ogień i wyrzucane były chmury popiołu wulkanicznego, dziś znajduje się bardzo wiele ciekawych miejsc i osobliwości godnych polecenia i zobaczenia. Pozostałościami tych czasów są Czartowska Skała, Mszana i Obłoga oraz żyzne muchowskie łąki, czy też Mniszy Las. Wulkaniczne skały, przepiękne storczyki i mieczyki, dziekie zwierzęta tj. jelenie, sudecka architektura, bazaltowe budowle to wszystko można spotkać w Muchowie – pocysterskiej osadzie zbudowanej na powulkanicznych wzgórzach oraz na Ziemi Jaworskiej.

Zbiornik wodny w Mściwojowie
Kościół Pokoju w Jaworze

Wycieczka na wschód to odwiedziny gościnnych równin gminy Mściwojów. Poza możliwością obejrzeniem miejscowej ciekawostki architektonicznej, tj. Pałacu Nostizów z pięknym Pawilonem na romantycznej wyspie, turysta ma okazję do odpoczynku nad zbiornikiem wodnym. Akwen zaopatrzony jest w małą stanicę, ławki, drewniane pawilony. Obiekt dostępny jest dla wędkarzy. Nieopodal znajduje się wieża, z której roztacza się piękny widok na Pogórze Kaczawskie i Sudety.
Podróżując w kierunku północnym odpoczniemy nad Zalewem Słup, największym zbiornikiem wodnym w tej części regionu. Utworzony na rzece Nysie Szalonej zbiornik spełnia funkcję przeciwpowodziową, jednak od niedawna można na nim uprawiać sporty wodne, a od wielu lat – wędkarstwo. Powstała tutaj ekomarina, przystań z zapleczem technicznym i saniatarnym. Z wielkiej tamy na zbiorniku roztacza się piękny widok na okoliczne miejscowości. Nysa Szalona wije się pięknymi dzikimi meandrami jeszcze dalej na północ i w sąsiedztwie wsi Dunino łączy się z Kaczawą.

Południe regionu to Bolków i Świny, miejscowości z najpiękniejszymi pozostałościami zamków piastowskich w powiecie. Unikatowa wieża bolkowskiego zamku ma niespotykany kształt (w przekroju przypomina łzę), niegdyś stanowiła kluczowy element obrony warowni, dzisiaj jest świetnym punktem widokowym, z którego rozpościera się widok na Pogórze Kaczawskie oraz Sudety. Odbywają się tutaj turnieje rycerskie, a także festiwal muzyki gotyckiej.
Osoby zainteresowane pobytem w Schronisku Młodzieżowym oraz mieszkańców zachęcamy do odwiedzenia naszego Centrum Informacji Turystycznej, znajdującego się w recepcji obiektu przy ul. Starojaworskiej 7 w Jaworze. Dysponujemy materiałami turystyczno-krajoznawczymi o atrakcjach regionu.

Nasza misja

Naszą misją jest rozwój funkcji turystyczno-reakreacyjnych powiatu Jaworskiego zgodnie z aktualną Strategią Powiatu Jaworskiego. Cel ten realizujemy poprzez szereg różnych działań, w szczególności przez zapewnienie turystom indywidualnym oraz grupom zorganizowanym noclegu w pokojach o standardzie hotelowym w Schronisku Młodzieżowym w Jaworze. Prowadzimy również punkt informacji krajoznawczo-turystycznej na potrzeby naszych gości oraz zainteresowanych mieszkańców powiatu, w którym dysponujemy rozmaitymi materiałami informacyjnymi o atrakcjach Ziemi Jaworskiej oraz Krainy Wygasłych Wulkanów. Oferujemy wynajem infrastruktury lokalowej – sala regionalizmu (konferencyjna), sala dydaktyczna, powierzchnie biurowe, umożliwiając zarówno podmiotom, jak i osobom indywidualnym organizację różnych przedsięwzięć w bardzo dogodnej lokalizacji. Posiadamy również ofertę wypożyczenia rowerów i kijów do uprawiania nordic walking. Uczestniczymy w sieci współpracy podmiotów powiatu jaworskiego i nie tylko – począwszy od jednostek sektora finansów publicznych, przez organizacje pozarządowe, skończywszy na przedsiębiorstwach małych i dużych z branży turystycznej oraz innych z nią powiązanych – które wspólnie działają na rzecz pobudzania lokalnego i regionalnego ruchu turystycznego. Promujemy dobre praktyki małych przedsiębiorców z obszarów turystyki, kultury i edukacji.

Chcesz wiedzieć więcej?

Skontaktuj się z nami!