Zamek Piastowski w Jaworze

Twierdza, którą każdy mieszkaniec powiatu jaworskiego widział wiele razy, choć zapewne nie wszyscy znają jej historie, dlatego mamy dzisiaj do pokazania kilka ciekawostek o tym miejscu.

Budowę zamku zainicjował Bolko I Srogi w 1301 roku, wzniesionej w miejscu niewielkiej wieży mieszkalnej powstałej w latach 20. XIII

Po roku 1419 zamek trafił pod panowanie króla Czech Wacława IV Luksemburskiego, miasto zaś otrzymało status ośrodka królewskiego i stolicy lokalnej prowincji.

W 1527 roku zamek jaworski stał się sceną upokarzającego przedstawienia, w jakim pod przymusem wzięli udział zbuntowani przeciw swemu staroście chłopi z gmin piotrowickich. Stanowiło ono konsekwencję wydarzeń z 15 maja, gdy uzbrojony w noże i inne ostre przedmioty tłum wdarł się siłą na teren warowni z żądaniem uwolnienia protestanckiego kaznodziei, którego aresztowano z polecenia Hansa von Zedlitza. Podczas rozruchów ucierpiał zarówno starosta, jak i jego służba. Prowodyrów zajścia ścięto na rynku w Świdnicy, w stosunku do reszty zastosowano odpowiedzialność zbiorową – i tak wszyscy mieszkańcy Piotrowic bez względu na wiek i stan zdrowia musieli na kolanach, z wotywnymi świecami w dłoniach, przejść drogę od mostu przy bramie złotogórskiej aż na dziedziniec zamkowy, aby tam wybłagać łaskę u zarządcy. Karą dodatkową był dziesięcioletni zakaz używania przez miejscową ludność ostrych noży. Pamiątką po tych wydarzeniach jest popularne na Śląsku powiedzenie: ostry jak piotrowicki nóż

W czasie wojny trzydziestoletniej miasto i zamek kolejno zajmowały katolickie wojska austriackie, protestanccy Sasi, ponownie Austriacy i oddziały szwedzkie.

W 1664 roku Otto von Nostitz urzędujący wówczas namiestnik prowincji, a jednocześnie hrabia, badacz i kolekcjoner dzieł sztuki, podjął decyzje o rozpoczęciu inwestycji w remont i modernizację zamku. W jej wyniku powstała odnowiona trójskrzydłowa zabudowa wokół trójkątnego dziedzińca, a całość otrzymała modny barokowy garnitur.

CDN

Zdjęcia:
zamkipolskie.com

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty noclegowej, która jest idealną bazą podczas zwiedzania Jawora i okolic.

Dane kontaktowe:
Schronisko Młodzieżowe w Jaworze
ul. Starojaworska 7, 59-400 Jawor
tel. 76 870 88 86
e-mail: schroniskojawor@gmail.com